Zürih, bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi 6 günde 7 ülke gezdiğimiz Avrupa turumuzun ilk rotasıydı. Mevsim kışken giderseniz depresif bir havası olan, yeme-içme ve alışverişin inanılmaz pahalı olduğu, 3-4 saatte gezilmesi gereken yerleri bitirebileceğiniz bir Avrupa kenti. Kendisi aynı zamanda dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olan İsviçre’nin en büyük şehri oluyor. 
Hemen hemen her Avrupa şehrinde olduğu gibi, Zürih’in de ortasından bir nehir geçiyor ve pahalı mağazaların bulunduğu bir alışveriş caddesi var.

 

River Limat

 

Bahnoffstrasse

En ünlü meydanı Bahnhoffstrasse üzerinde yer alan Paradeplatz’dır.

Paradeplatz

St. Peter kilisesi Zürih’te mutlaka görmeniz gerekenler arasında.

St. Peter Kilisesi
İsviçre’nin en meşhur yiyeceği fondü. Buralara kadar gelmişken peynirli fondüyü tatmadan dönmeyin. Size fondü için önerebileceğim adres Friborger Fondue Stübli’dir. (Adres: Rotwandstrasse 38, 8004) Yalnız önemle belirtmeliyim ki burası 6’dan sonra açık oluyor.
İsviçre’nin bir de çikolatası meşhur bildiğiniz üzere.
Tüm şehrin ayaklar altında olduğu bir manzara arayışındaysanız Lindenhof tepesine çıkabilirsiniz.
Zürih’i gezdiğim 3 saat içerisinde edindiğim izlenimler şöyle: Kasvetli, alışveriş ve yeme-içme için çok fahiş fiyatları olan, fazlasıyla düzenli ve güvenli, tertemiz bir şehir! Belki birkaç kez değil ama en azından ömrünüzde bir defa görmelisiniz 🙂