Romanya, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen ülkelerine dahil değil. Bu nedenle vize işlemleri için eli mahkum onların prosedürlerine uymak zorunda kalıyorsunuz. (Eğer hali hazırda geçerli bir Schengen vizeniz varsa Romanya vizesi almadan 5 gün içerisinde ayrılıp Schengen üyesi bir ülkeye giriş yapmak koşuluyla Romanya’dan transit  geçiş yapabiliyorsunuz. ) Prosedürler zor değil ama saçma ve uzun. Öncelikle daha önce hiç Romanya vizesi almadıysanız mutlaka konsolosluğa gidip bizzat başvuru yapmanız gerekiyor.

Başvuruyu vizeci aracılığyla yapıyor olsanız bile konsolosluğa vizeci ile birlikte gitmeyin, en azından orada birlikte görünmeyin. Aracı kurumları kesinlikle kabul etmiyorlarmış. Bu nedenle vizecilerin sadece pasaportu teslim almak için işe yaradıklarını söylemeliyim. Eğer ki pasaportunuzu teslim almak üzere tekrar konsolosluğa gitmek için vaktiniz varsa paranızı vizecilere kaptırmayın derim. Ha eğer ki bir daha oralara kadar gidemem derseniz o zaman vizeci aracılığıyla başvurun ve vizeciye sizin yerinize pasaportunuzu teslim alabilmesi için vekaletname verin. Konsolosluk bazen bu vekalatnamenin noter onaylı olmasını talep edebiliyor.

Konsolosluk hafta içi 10.00 – 13.00 ve 14.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Ancak çok fazla sıra olacağından saat 10’dan önce gitmenizi öneririm. Sıra numarası alıp beklemeye başlıyorsunuz. Yanınıza kitap, dergi ya da oyalanabileceğiniz ne varsa birşeyler alın mutlaka. Çok bekleyeceksiniz. Ben yaz döneminde gittiğim için tek gişe çalışıyorlardı. Bu nedenle tam 3 saat beklemiştim!
Sıra size geldiğinde evraklarınızı ve pasaportunuzu teslim alırken birkaç soru soruyorlar. Tek başınıza mı gidiyorsunuz, ne amaçla gidiyorsunuz, kaç gün kalacaksınız vs vs. Görüşmenin sonunda vizenizin onaylanıp onaylanmadığını öğreniyorsunuz. Onaylandığı takdirde aynı gün içerisinde vize ücretinizi yatırıyorsunuz.
Pasaportunuzun hazır olması 3-5 günü buluyor. Adrese postalamıyorlar. Elden teslim almanız veya birisine vekalet vermeniz gerekiyor.
Ben 3 gün kalacaktım ve sadece 9 günlük vize verdiler. Çok girişli vize de pek vermiyorlarmış, muhtemelen bir daha gelip vize başvurusu yapıp para kazandırasınız diye.

Vize ücreti: €60

Gerekli evraklar, vize türleri ve diğer bilgiler için (Romanya Konsolosluğu resmi web sitesi) tıktık.

Benim, bordrolu bir çalışan olarak, götürdüğüm evraklar şunlardı:

 • Şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • Şirketin faaliyet belgesi fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Şirketin antetli kağıdına yazılan dilekçe (imza sirkülerinde ismi bulunan yetkili bir kişi tarafından imzalanmalı)
 • SSK işe giriş bildirgesi fotokopisi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İmzalanmış vize başvuru formu (Başvuru formu için tıktık)
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • 2 adet arka fonu beyaz fotoğraf (Fon mutlaka beyaz olmalı. Ayrıca konsolosluk biometrik fotoğraf kabul etmiyor.)
 • Minimum € 30.000  teminat limitli sağlık sigorta poliçesi

Adres (Başkonsolosluk):
Yanarsu Sok. No:42, Narin Sitesi, Etiler- Beşiktaş, İstanbul
Telefon: 0212 358 05 15