Güneşli bir pazar gününe üzüm bağlarında başlamak muazzam bir duygu.

Marmara Ereğlisi’ne bağlı Çeşmeli’de yer alan Chateau Nuzun elektronik mühendisi olan Necdet – Nazan Uzun çifti tarafından 2004 yılında kurulmuş. İlk üzümlerini 2008 yılında hasat etmişler.

Çift ve Merlot ve Syrah isimli köpekleri bizi heyecanla karşılıyor ve Nazan Hanım bağları gezdirmeye götürüyor. Bu gördüğünüz bağlarda Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah ve az da olsa Öküzgözü üzümleri yetişiyor.

Hasatta makine kullanmıyorlar, herşey elle yapılıyor.

Bağlar eğimli bir arazide yer alıyor. Bu sayede yaprakların daha iyi güneş alması sağlanıyormuş. Ayrıca yaprakların birbirine gölge yapmaması için bağlar arası mesafe de oldukça önemli.

Bağ arazisinin denize yakın olması donmayı önlerken rüzgar alan bir bölgede yer alması da şarapta asiditenin sağlanması açısından önem taşıyor.

Bağları gezdikten sonra üretim kısmına geçiyoruz. Bu kısımda da gıda mühendisi olan Eren Bey aşağıda gördüğünüz tanklardaki üretim ve şişeleme prosesini detaylı bir şekilde anlatıyor ve sabırla sorularımızı yanıtlıyor.

Sonra da meşe fıçıların yer aldığı mahzene iniyoruz. Meşe fıçılar şarabın yıllandırılması için kullanılıyor. Buradaki fıçılar Fransa’da üretilmiş. Gözenek genişliği dikkat edilmesi gereken bir konu, gözenekler gereğinden fazla geniş olursa çok fazla oksijen alır ve şarabın sirkeye dönüşmesine neden olur. Az olursa da yeteri kadar oksijen giremez ve yıllandırma sağlanamaz.

Mahzende badana yapılmamış, dışarısı ile hava alışverişini kesmemek için.

Bir de nem açısından izole bir tadım ortamı yaratılmış.

Mahzenden sonra heyecanla beklediğimiz tadım kısmına geçmek üzere tekrar yukarı çıkıyoruz.

10 TL gibi sembolik bir ücret karşılığında 4-5 çeşit şarap tadabilirsiniz. Yasalar gereği artık tadım yaptırmak yasak olduğundan bu şekilde bir uygulama getirilmiş.

20160417_141609

Tadım esnasında Necdet Bey peynir tabağı ikram ediyor ve bir yandan tadım yapmanın inceliklerini anlatıyor. Sonrasında hep birlikte yorum yapıyoruz.

Tadım sonrası beğendiğiniz şaraplardan satın alabilirsiniz. 6 şişe ve üzeri alımlarda indirim uygulanıyor ve fiyatlar piyasa değerinin oldukça altına inmiş oluyor. Zaten piyasada her yerde bulabileceğiniz şaraplar değil bunlar. Oldukça butik ve özel şaraplar.

Yine yasalar gereği ürünlerin kargo ile gönderilmesi yasak olduğundan online olarak satış yapılamıyor. Bu yeni yasa 2013’te yürürlüğe girmiş. Bu nedenle satışlarının %40’ını kaybettiklerini vurguluyor Necdet Bey.

Buradaki birkaç saatimiz çok çok keyifli geçiyor ve bir sonraki bağ evine doğru yola koyuluyoruz.

 

Not: Bağ gezisi ve tadım yapmak amacıyla gitmek isterseniz gitmeden önce mutlaka randevu almanızı tavsiye ederim.

Adres: Çeşmeli Köyü, MarmaraEreğlisi
Tekirdağ, Türkiye, 59740

Telefon: +90(530) 8714250