Benim için seyahat demek yeni lezzetler demek. İlk defa gideceğim bir ülkenin yerel lezzetlerini ve onları tadacağım güzel restoranlarını mutlaka gitmeden önce araştırırım. Akşam yemekleri için önceden planlasam da öğlen yemekleri sürpriz olur genelde. Karnım acıktığında bulunduğum yer civarında tripadvisor kullanarak güzel restoran keşfetmeye çalışırım.

Paris değişik lezzetler konusunda beni hayal kırıklığına uğratmadı. Yediğim her lokmanın tadını çıkarttım.

İşte Paris’te beğendiğim lezzetler:

Krep

Paris’in sokakları krep kokuyor. Bizim gibi sadece kahvaltıda yemiyorlar, hatta daha çok öğlen ve akşam yemeklerinde tercih ediliyor. Karnınızı ucuz ve en lezzetli yoldan doyurmanın yolu krepten geçiyor.

Paris’e geldiğim ilk gün otele eşyalarımı bıraktıktan sonra otelin tavsiye ettiği krepçi Caramel Sarrasin’e koştum hemen. Yaklaştıkça buram buram güzel kokular gelmeye başladı. Menüyü inceledim uzun uzun fakat tripadvisor sağolsun, daha gitmeden ne yiyeceğimi biliyordum. Keçi peynir ve ızgara patlıcanlı, çam fıstığı ve ballı krep seçtim.

 

 

Confit de Canard (Ördek budu)

Bizim ülkemizde ördek neden yaygın olarak tüketilmiyor anlayabilmiş değilim. Tavuk etine göre çok daha lezzetli ve kızardığında kıtır kıtır oluyor. Bu lezzeti iki farklı yerde denedim ve mükemmeldi.

Salyangoz

(Bakmaya dayanamayacak olanlar bu kısmı atlasın lütfen)

Bize göre yağmurlu havalarda ortalığa çıkan bir canlı. Eskiden olsa bırakın tadına bakmayı görmeye bile tahammül edemezdim. Fakat seyahatler beni değiştiriyor, değişik lezzetleri gitgide daha fazla sevmeye başlıyorum sanırım. Salyangoz Fransız mutfağında bir başlangıç yemeği. Bir maşa ve minik bir çatal ile servis ediliyor. Maşa ile salyangoz tutulup ters çevriliyor, akan sosa kızarmış ekmek bulanıyor, minik çatalla içi çıkartılıyor ve afiyetle yeniliyor!

 

Soğan çorbası

Muhteşem kokuyor. Hafif karamelize bir tadı var. Benim seçtiğimin içinde peynir de vardı. Ekmek bana bana yenilesi.

 

Creme Brulee

Paris’e gelmeden önce yemek için oldukça sabırsızlandığım bir tatlıydı kendisi. İstanbul’da gittiğim restoranlarda tatlı menüsünde rastlarsam hemen sipariş ederim. Fakat Paris’te bir başka güzeldi. Krema, yumurta ve şekerden yapılıyor. Üzeri ise şeker serpilerek yakılıyor. Kaşığı elime alıp bu yanık, kıtır kısmı kırmak o kadar hoşuma gidiyor ki, dayanamadım videoya bile çektim.

 

Kruvasan

Kahve ile birlikte Paris’teki kahvaltılarımın vazgeçilmezi oldu. Genelde sade tercih ediyorlar sanırım, çikolatalı veya reçellisine pek rastlamadım.

Ve son olarak Paris’ten dönerken uçaktaki (Air France) öğlen yemeğim: