Kopenhag’daki 3. ve son günümüz. Güne yine insanın içine işleyen inanılmaz bir soğuk ve kuvvetli esen rüzgarla başlıyoruz. Adeta 24 saat esiyor.

İlk gittiğimiz yer birbirinden ilginç ve 13.000’den fazla bitki türünün yetiştirildiği botanik bahçesi. Değişik iklimlere ait bitkilere uygun ortam sağlayan seralara sahip. (Bu şehirde dolaşırken sıcak iç mekanlara bayıldığımı itiraf etmeliyim. Burada da sıcak ve nemli iklimlere ait bitkilerin yetiştirildiği sera kısımları muazzam.)

IMG_5997 IMG_6006
Yola devam… Sırada Rosenborg Sarayı ve bahçesi.

IMG_1016 IMG_6052

Burası Danimarka kraliyet ailesinin yazları ikamet etmesi için yaptırılmış. Mimarisi Kopenhag’daki birçok yapı gibi kendine hayran bırakıyor. Sarayın içini gezmediğim için biraz pişmanım şu anda. Sanatsal hazineleri, asil kıyafet ve mücevherleri ve kraliyet ailesinin yaşadığı ihtaşamı görmek isterdim.

Bu şehrin parklarını ve yeşilliklerini o kadar çok sevdim ki..

IMG_6054

VIMG_6083e de Christiana..Burası çok ilginç bir yer.  1970’lerde hippiler buraya yerleşmiş ve uzun mücadelelerin sonucunda yarı özerk bi bölge oluşturmuş. Uyuşturucu satışı serbest, bölgeye polis giremiyor. İçeride koşmak yasak, güzel kafalar yaşayanları tedirgin edip paniğe sürüklememek için. Fotoğraf çekmek de yasak.

IMG_6080

İçeride sevimli bir organik cafe var. Fotoğraf çekmek için izin aldım.

IMG_6074

Yine ısınmak için Christiania’ya çok yakın bir kilisede ufak bir mola veriyoruz. Danca’da “Kurtarıcının kilisesi” anlamına gelen bu kilise, IMG_6086Vor Frelsers Kirke. Barok tarzda bir mimariye sahipBir pazar günü, insanların huzur içinde ibadet ettikleri bu kilisede saatlerce oturabilirim, adeta ruhuma iyi geliyor.

Spiral şeklindeki merdivenlerinden yukarıya çıkarak çok güzel bir manzaraya şahit olabilirsiniz.

IMG_6085

Artık son gün yapacak daha değişik birşey bulamadığımızdan mıdır yoksa önünden geçtiğimizden midir nedir, hayvanat bahçesine girelim dedik sonra da.

IMG_6126

Sonra geldik günün en güzel kısmına. Carlsberg fabrika ve müzesi! Sanırım bununla ilgili ayrı bir yazı yazacağım.

Müzeden çıktığımızde hava kararmıştı. Akşam yemeği için Paludan Bogcafe’yi tercih ettik. Kütüphane gibi bir kafe. Kitap okuyanlar, grup çalışması yapan öğrencilerle dolu.IMG_6200   IMG_6201

Üzülüyorum Kopenhag gezim bittiği için. Bu şehirde inanılmaz huzur buldum.

Tekrar gelmek dileğiyle!8